توجه ! ... این سامانه آزمایشی بوده و هیچگونه رزروی انجام نمی شود.

در هر ساعت از شبانه روز اماده پاسخگویی به شما هستیم.

اصفهان

اصفهان سومین شهر پرجمعیت ایران (پس از تهران و مشهد) و مرکز استان اصفهان است. این شهر دومین شهر گردشگرپذیر پس از مشهد و دومین شهر صنعتی ایران پس از تهران است. این شهر در اوج قدرت و اقتدار ایران پس از اسلام، در دوره صفویه، پایتخت ایران بوده است و آثار تاریخی زیادی از آن دوران بجا مانده است.

آنچه باید بدانید

یکی از زیباترین شهرهای ایران و مقصد بیشتر گردشگران داخلی و خارجی است. سالانه میلیون‌ها گردشگر از اصفهان بازدید می‌کنند که بیشتر این بازدیدها در فصل بهار و به ویژه در ایام نوروز صورت می‌گیرد. بیشتر شهرت اصفهان، علاوه بر هوای معتدل آن، آثار تاریخی بجا ماندن از سده‌های گذشته (بخصوص از دوران صفویان) و گذر رودخانه زاینده رود از میان آن است. متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل ارسال آب زاینده رود به شهرهایی همچون قم و یزد در برخی ماه‌های سال رودخانه زاینده رود خشک است که این مسئله هم از زیبایی اصفهان و هم از لطافت هوای آن کاسته است.

اصفهان شهری چهار فصل است. تابستان‌های آن گرم و زمستان‌های آن سرد است. هوای پاییزی این شهر در نیمه‌های فصل بیشتر به زمستان می‌گراید. هوای اصفهان در بهار بسیار معتدل و دل‌انگیز است.

به علت کم بودن وزش باد در فصل پاییز و زمستان و ایجاد پدیده وارونگی هوا، در برخی روزها انباشت آلودگی‌ها در مرکز شهر زیاد می‌شود. در این مواقع به سالمندان توصیه می‌شود که خانه را ترک نکنند.

بهترین زمان برای سفر به اصفهان نیمه‌های فصل بهار است. در این زمان اصفهان دارای هوای مطبوع و پاک است.

ورود

با هواپیما

فرودگاه شهید بهشتی فرودگاه اصفهان است که در سال ۱۳۶۱ تاسیس شده است. این فرودگاه توانسته است با ایجاد قرارداد با هواپیمایی خارجی پروازهایی غیرمستقیم به تمامی نقاط جهان برنامه ریزی کند. این فرودگاه به بیشتر فرودگاه‌های داخلی پرواز دارد.

با قطار

ایستگاه راه‌آهن اصفهان، در بیرون شهر مقابل سپاهان شهر قرار دارد. این ایستگاه هر شب قطارهایی را به مقصد تهران دارد اما در این ایستگاه هیچ قطاری به مقصد شیراز نیست. در نزدیکی ایستگاه تعداد زیادی تاکسی و اتوبوس وجود دارد که می‌تواند شما را به مرکز شهر (خیابان چهارباغ) برساند.

با ماشین

از شش مسیر به شهر اصفهان می‌توان وارد شد. در بیشتر نقاط شهر پارکینگ زیرزمینی و طبقاتی وجود دارد.

 • شمال خیابان کاوه
 • جنوب اتوبان خلیج فارس
 • غرب خیابان آتشگاه
 • شرق خیابان جی
 • شمال غرب خیابان امام خمینی
 • جنوب غرب اتوبان ذوب آهن

با اتوبوس

تقریباً در هر شهرستان در ایران، خدمات اتوبوس به اصفهان، که توسط صدها اتوبوس در داخل و خارج اصفهان دیده می‌شود. بیشتر اتوبوس‌ها به‌موقع می‌رسند، و از یکی از چهار پایانه بزرگ اتوبوس‌رانی حرکت می‌کنند.

 • ترمینال غرب پایانه مسافربری زاینده رود
 • ترمینال شرق پایانه مسافربری جی
 • ترمینال جنوب پایانه مسافربری صفه
 • ترمینال شمال پایانه مسافربری کاوه[ برای سفر به تهران هر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه سرویس همه روزه موجود است.]

گشتن در شهر

با اتوبوس

در سطح شهر اصفهان ایستگاه‌های اتوبوس زیادی وجود دارد. سال ۱۳۹۲ می‌توان از کارت‌های الکترونیکی برای استفاده از اتوبوس استفاده کرد که قیمت بلیط‌ها در اکثر خطوط ۴۰۰۰ ریال و در بعضی خطوط ۱۰۰۰۰ ریال می‌باشد. در صورت استفاده نکردن از کارت‌های الکترونیکی مبلغ15000 ریال را باید به راننده اتوبوس پرداخت کنید.

با مترو

متروی اصفهان در حال حاضر بین ایستگاه قدس واقع در خیابان امام خمینی بین شهرک قدس و شهرک کوثر و ترمینال صفه بهره برداری شده است.فاصله زمانی هر سرویس ده دقیقه است.

با تاکسی

در اصفهان تاکسی بیسیم هماهنگ با سامانه یکپارچه کشوری (۱۳۳) وجود دارد به علاوه تاکسی بیسیم در حدود ۳۰٫۰۰۰ تاکسی گردشی نیز وجود دارد. رنگ تاکسی‌های اصفهان زردرنگ و رنگ تاکسی‌های بانوان سبزرنگ است. در سطح شهر مسافربرهای شخصی نیز وجود دارد که رفت و آمد با آن‌ها هم صورت می‌گیرد. در تاکسی‌های جدید شهری مجهز به دستگاه‌های کارت‌های الکترونیکی می‌توان برای هر کورس [ ۱۵۰۰ متر] ۶۰۰۰ ریال پرداخت کرد {مصوبه ۱۳۹۵}. در هنگام سوار شدن و پیاده شدن باید کارت را استفاده کرد. سرویسهای اینترنتی مثل اسنپ و تپسی در اصفهان قابل استفاده است.

با ماشین

در بسیاری از نقاط در مرکز شهر (خیابان شمس‌آبادی، چهارباغ پایین، آیت الله طیب و چهارباغ عباسی) طرح زوج و فرد وجود دارد.

برای واردشدن به داخل میدان نقش جهان هیچگونه راه ماشینرویی برای عموم وجود ندارد و در ورودی خیابان سپه شهرداری اصفهان با گزاشتن مانعهایی این کار را عملی کرده است. ایامکنار میدان نقش جهان در خیابان حکیم پارکینگ وجود دارد که بجز در ایام شلوغ سال، همیشه جای خالی دارد.

بستن کمربند ایمنی در تمام نقاط شهر الزامی است.

با دوچرخه

دربسیاری از مناطق شهر اصفهان ایستگاههای کرایه دوچرخه وجود دارد. با کرایه دوچرخه در یک ایستگاه می‌توان آن را در ایستگاهی دیگر تحوبل داد. برای تحویل دوچرخه، همراه داشتن کارت ملی الزامی است.

جاذبه‌های گردشگری

میدان‌ها و خیابان‌ها

 • میدان نقش جهان که معمولاً با نام‌های میدان شاه و میدان امام نیز شناخته می‌شود. این میدان به عنوان یک میراث جهانی توسط سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. این میدان به شکل مستطیل بسیار بزرگی است که در زمان قدیم به عنوان میدان ورزش چوگان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. هنوزهم در دوضلع شمالی و جنوبی این میدان، تیرهای دروازه چوگان وجود دارند. اما امروزه در روزهای عادی از این میدان برای تفریح و در روزهای جمعه برای اقامت نماز جمعه استفاده می‌شود.

دورتادور میدان بازار است که بیشتر محل فروش صنایع دستی اصفهان همچون قاب‌های خاتم، ظروف مینا کاری، قلم زنی، منبت کاری، و... است. در بازار غربی این میدان صنایع مسگری و در بازار شمالی آن، قالی و قالیچه‌های دستی ایرانی به فروش می‌رسند.

میدان کهنه اصفهان
 • میدان کهنه که معمولاً با نام‌های سبزه میدان و میدان امام علی شناخته می‌شود قدیمی ترین نقطه اصفهان است. این میدان در طول تاریخ به طور کامل ویران شد اما در سال ۱۳۹۲ توسط شهرداری اصفهان به طور کامل دوباره ساخته شد و به شکل پیشین خود بازگشت. در زیر این میدان زیر گذر و پارکینگ وجود دارد و شما می‌توانید وسیله نقلیه خود را در آنجا پارک کنید. در خیابان عبدالرزاق نیز یک پارکینگ خصوصی و کوچک وجود دارد.
خیابان چهارباغ عباسی
 • خیابان چهارباغ عباسی این خیابان در سال ۱۰۰۰ هجری قمری ساخته شده است. در این خیابان بناهای متعدد تاریخی وجود دارد که می‌توان به مدرسه مادرشاه و کاخ هشت بهشت اشاره کرد. این خیابان دارای دو باند برای وسایل نقلیه موتوری و دو باند برای دوچرخه است.
 • چهارباغ خواجو این خیابان به موازات چهارباغ عباسی است و در عصر صفویه ساخته شده است و دارای بناهای تاریخی متعدد از جمله چهارسوق نقاشی، چهارسوق، آجری و مدرسه صدر خواجو است.

مسجدها

 • مسجد شاه یا مسجد جامع عباسی که بعد از انقلاب با نام مسجد امام شناخته می‌شود در عصر صفوی ساخته شد و یکی از نمونه‌های معماری ایرانی-اسلامی است. در ساخت این مسجد از کاشی‌های هفت رنگ استفاده شده است. برای ورود به این مسجد خرید بلیط الزامی است و قیمت آن برای هر فرد ایرانی ۲۰۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۳ است.
دیوار و گنبد مسجد
 • مسجد شیخ لطف‌اللهدر ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده‌است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله المیسی بنا گردیده است. این مسجد کوچکتر از مسجد شاه است همچنین این مسجد مناره‌ای برای اذان گفتن نداردو برای ورود باید بلیط تهیه کرد. در عصر صفوی این مسجد مخصوص همسران شاه بوده است.
 • مسجد حکیم این مسجد در انتهای بازار رنگرزان واقع شده است و بیشتر محل عبادت کسبه بازار می‌باشد.
 • مسجد جامع اصفهان که در میدان کهنه واقع شده است، یکی از قدیمی ترین مسجدهای اصفهان و همچنین بزرگترین مسجد این شهر می‌باشد. این مسجد بر روی بقایای یک آتشکده ساسانی ساخته ساخته شده است و بخش‌های گوناگون آن در طول هزارسال شکل گرفته است.
 • مسجد جامع رهنان یا مسجد جامع قبلتین که در خیابان ابوذر، غرب شهرداری سابق منطقه ۱۱ واقع شده است بنایی است که به گفته تاریخ شناسان به عصر صفوی باز می‌گردد اما به گفته ریش سفیدان سنگ بنای این مسجد در سال‌های ظهور اولیه اسلام در عربستان گذاشته شده است. وجود دو قبله (یکی به طرف قدس و دیگری به طرف مکه) در این مسجد تخمین زمان دقیق ساخت این مسجد را سخت می‌کند.

مدرسه‌ها

 • مدرسه صدر یا مدرسه صدر بازار یکی از مدارس قدیمی اصفهان است که در بازار بزرگ، بازراچه نو، بازار دارالشفا واقع شده است. این مسجد محل تعلیم طلاب علوم دینی است و زمان ساخت آن به عصر صفوی باز می‌گردد.
 • مدرسه مادر شاه که بعد از انقلاب با نام مدرسه امام جعفر صادق شناخته می‌شود در اواخر دوران صفوی برای رای تدریس و تعلیم به طلاب علوم دینی ساخته شده است. این مدرسه در خیابان چهارباغ اصفهان واقع شده است.
 • مدرسه صدر خواجو مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، محله خواجوی اصفهان ـ حاشیه خیابان چهارباغ خواجو واقع شده است و هم اکنون به عنوان حوزه علمیه از آن استفاده می‌شود.

کاخ‌ها

کاخ عالی قاپو
 • کاخ عالی قاپو پس از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان توسط شاه عباس اول بین سالهای ۹۷۳ تا ۹۷۷ خورشیدی بعنوان مقر و دولتخانه حکومتی سلاطین صفوی ساخته شد و نام آن به معنی درگاه با شکوه است. گفتنی که در اصلی بنا را شاه عباس از نجف و مقبره علی بن ابی طالب به این مکان انتقال داده‌است، کتیبه بالای سردر ورودی با عنوان انا مدینه العلم و علی بابها و استقرار ۱۱۰ توپ جنگی در مقابل کاخ به حساب ابجد نام علی را تداعی می‌کند. اکنون این توپ‌ها در رو به روی کاخ وجود ندارند. این بنا در شش طبقه ساخته شده است که طبقه آخر آن تالار موسیقی می‌باشد.
 • تالار اشرف در قدیم سکونت‌گاه پادشاه، و حرم سلطنتی بوده است. این بنا در خیابان سپه، خیابان استانداری واقع شده است.
 • کاخ هشت بهشت به عنوان حرم هشت سوگلی پادشاه ساخته شده بود. این کاخ در پارک شهیذ رجایی واقع در میان خیابان باغ گلدسته و چهارباغ عباسی واقع شده است.
کاخ چهلستون در شب
 • چهل ستون به عنوان کاخ تشریفات در دوره صفوی ساخته شده است و در خیابان استانداری واقع شده است.
 •  عمارت مشیر (خانه تاریخی مشیرالملک)، اصفهان خیابان هاتف کوی مشیر ابتدای کوی هارونیه،  ۳۲۲۲۳۲۳۰، تماس رایگان: ۰۹۱۳۱۱۰۹۱۸۱، پست الکترونیکی: . 8-16. خانه مشیرالملک انصاری از خانه‌های اشرافی دوره صفویه محسوب می‌شود. این خانه متعلق به خاندان مشیرانصاری از مستوفیان و منشیان دربار صفویه است که در دوره شاه‌عباس بزرگ از شیراز به اصفهان مهاجرت کرده و در آن سکنی گزیدند. تاثیرگذارترین چهره این خاندان میرزا حبیب‌الله مشیرالملک انصاری است. وی در سال ۱۲۵۷ ه.ق در اصفهان متولد شد و در سال ۱۲۸۸ ه.ق حاکم اصفهان شد. مشیرالملک در سال ۱۳۰۹ ه.ق به قتل رسید. پس از مرگ وی، خانه جهت استقرار کنسولگری پادشاهی پروس مورد استفاده قرار گرفت. این خانه بعدها بوسیله یکی از تجّار اصفهان به نام حسین چرمی و سپس حاج محمد سماعیان خریداری شد. در دوره تملک سماعیان جنگ ایران و عراق در گرفت و پناهندگان خوزستانی در خانه سکونت گزیدند. ویرایش

پل‌ها

سی و سه پل

هنگامی که در طول زاینده رود راه می‌روید تعداد زیادی پل می‌بینید که در قدیم برای وصل کردن دو طرف این رودخانه ساخته شده است. در بیشتر فصول سال به علت خشکسالی رودخانه خشک است اما در فصل زمستان رودخانه پر آب است.

 • سی و سه پل(پلی با ۳۳ قوس) یکی از زیباترین پل‌های اصفهان است که در انتهای خیابان چهارباغ عباسی واقع شده است.
 • پل خواجو این پل در انتهای خیابان چهارباغ خواجو واقع شده است و در قدیم به عنوان آب بند نیز به کار می‌رفته است.
 • پل شهرستان قدیمی ترین پل اصفهان است که در دوران ساسانی ساخته و در عهد صفوی بازسازی شده است.
 • پل جویی یا پل چوبی، پلی است که در دوران صفوی ساخته شده است.
 • پل مارنان

کلیساها و کلیساهای بزرگ

اکثر کلیساهای اصفهان در محله نو جُلفا، جلفا یا جلفای نو است. محله جلفا عمدتاً ارمنی نشین است و دارای کلیساهای متعدد کوچک و بزرگ است. این محله، در گذشته ساکنین خارجی مانند فرانسوی‌ها و لهستانی‌ها را هم در خود جای داده بود. در حال حاضر عمده ساختمان‌های تاریخی این محل مانند مدرسه یا خانه فرانسوی‌ها، مارتا و سوتیاس متعلق به دانشگاه هنر اصفهان است. این کلیساها حدفاصل خیابان‌های توحید، حکیم نظامی، شریعتی، نظر میانی است اما بعضی دیگر در خیابان‌های اطراف چون خاقانی و سنگ تراش‌ها هستند. جلفا پاتوق هنرمندان، نویسندگان، روشنفکران و جوانان و دارای کافه‌های مختلفی است.

 • کلیسای جامع وانک یا کلیسای آمنا پرکیچ به معنی (کلیسای نجات دهنده مقدس) نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان که از روی کلیسای سنت استپانوس در جلفای آذربایجان کپی برداری شده‌است. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می‌باشد و در زمان شاه عباس ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است. مامی دیوارها، طاق نماها، طوق گنبد، داخل گنبد و تمامی زوایای کلیسا با رنگ روغن نقاشی و تزئین شده است. بیشتر دیوارنگارهای کلیسا مضامینی از انجیل (عهد جدید) دارد و تصاویری از بدو تولد تا عروج عیسی مسیح بر آنها نقش بسته است. بر روی بخشی از دیوارهای کلیسا، روز رستاخیز، داوری روز رستاخیز و بهشت و دوزخ دیده می‌شود. هزینه کلیه تزئینات و نقاشی‌ها و تذهیب‌های کلیسا را شخصی به نام خواجه «آودیک استپانوس» تقبل و تأمین کرده است. نقاشان این تصاویر همگی استادان ارمنی بودند از آن جمله خلیفه «هوانس مرکوز» و «کشیش استپانوس» و «استاد میناس» را می‌توان نام برد. این کلیسا از حیث طلاکاری و تذهیب در میان کلیساهای ارمنیان منحصر به فرد است. در تزیین و نقاشی دیوارهای کلیسا «خواجه اودیک» سهم بسزایی داشته است. در ورودی این کلیسا بر روی عموم باز است و شاید تنها کلیسایی باشد که در تمام طول سال می‌توان از آن بازدید کرد. بابت استفاده از دوربین حرفه‌ای عکاسی، بغیر از پول بلیط ورودی، هزینه‌ای جداگانه گرفته می‌شود.
 • کلیسای بیت لحم مقدس یا کلیسای بدخِهم مقدس نام کلیسایی دیگر در همان محله جلفا ی اصفهان است که مربوط به دوره صفوی است و در خیابانِ نظرِ شرقی، میدان بزرگ جلفا واقع شده و در سال ۱۶۲۸ میلادی بنا شده است. این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بیت لحم در زمان حکومت صفویه و توسط شخصی به نام خواجه پطرس ولیجانیان بازرگان معروف دوران صفوی، بنا شده و مدفن وی و چند تن از اعضای خانواده اش نیز در حیاط کلیسا قرار دارد. خیابانی در محله جلفای اصفهان هم به نام خواجه پطرس نام‌گذاری شده است. کلیسای بیت لحم را می‌توان هم از نظر نقاشیهای زیبای داخلی و هم از نظر نمای خارجی، باشکوهترین کلیسای اصفهان دانست. به خصوص اینکه دارای بزرگترین گنبد در میان کلیساهای جلفای اصفهان است. در ورودی این کلیسا به روی مردم عمدتاً بسته است و بازدید عمومی چندانی ندارد.
 • مجموعه کلیسای مریم و هاکوپ مقدس مربوط به دوره صفوی است و در جلفا ی اصفهان، خیابان نظر شرقی، میدان بزرگ واقع شده و در حال حاضر خیابان توحید از مجاور آن عبور می‌کند. این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کلیسای هاکوپ مقدس یا کلیسای یعقوب مقدس، قدیمی‌ترین کلیسای شهر اصفهان است. سال ساخت این کلیسا ۱۶۰۷ میلادی است. در سال ۱۶۱۳ میلادی در اطراف این کلیسا، ساختمان کلیسای مریم مقدس را ساخته‌اند و در حال حاضر کلیسای هاکوپ در داخل کلیسای مریم مقدس و در ضلع شمالی آن قرار دارد. کلیسای مریم مقدس دومین کلیسای قدیمی شهر اصفهان است و در سال ۱۶۱۳ میلادی در زمان حکومت صفویه توسط یکی از تاجران آن دوران به نام «آوِدیک باباکیان» ساخته شده است.
 • کلیسای سرکیس مقدس مربوط به دوره صفوی است و در جلفا ی اصفهان، محله ایروان، خیابان خاقانی، کوچه نماز خانه ایروان واقع شده و درسال ۱۶۵۹ میلادی بنا شده است. این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در ابتدا نام آن «آمِناپرکیچ مقدس» بود اما در ۱۸۵۰ میلادی به دنبال ویرانی کلیسای سرکیس مقدس و انتقال وسایل آن به این کلیسا به کلیسای سرکیس مقدس تغییر نام داد.
 • کلیسای کاتارینه مربوط به دوره صفوی است و در جلفا ی اصفهان، محله چهارسو، خیابان خاقانی، کوچه رامین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کلیسای کاتارینه مقدس در محلهی چهارسو و در همسایگی کلیسای هواننس مگردیچ مقدس واقع شده است. این کلیسا را «خواجه یقیازار لازاریان» از بازرگانان جلفای اصفهان در سال ۱۶۲۳ میلادی برای خواهران راهبه ساخت. این بنا اولین کلیسا مخصوص خواهران راهبه در ایران است که در زمان فعالیتش تعداد راهبه‌های آن به ۳۲ تن می‌رسید، اما پس از فوت آخرین راهبه در سال ۱۹۵۴ میلادی به فعالیت خود خاتمه داد.
 • کلیسای کاتولیکها مربوط به دوره صفوی است و در محله جلفا ی اصفهان، خیابان حکیم نظامی، کوچه کاتولیکها واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۲۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • کلیسای گئورگ مقدس در خیابان حکیم نظامی جلفا قرار دارد و بر اساس سنگ نوشتههای نصب شده در جلوی محراب آن درسال ۱۶۱۱ میلادی به دست بازرگان معروف جلفا، خواجه نظر، ساخته شده و به همین علت هم به کلیسای خواجه معروف است. در میان کلیساهای جلفای اصفهان کلیسای گئورگ مقدس به علت وجود سنگهای مقدس در آن از اهمیت خاصی برخوردار است. این سنگ‌ها به فرمان شاه عباس به اصفهان آورده شدند.
 • کلیسای گریگور (لوساوُریچ مقدس) مربوط به دوره صفوی است و محله جلفا ی اصفهان، خیابان خاقانی، کوچه میدان کوچک واقع شده و درسال ۱۶۳۳ میلادی ساخته شده است. این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • کلیسای میناس مقدس مربوط به دوره صفوی است و در جلفا ی اصفهان، محله تبریزیها، کوچه تبریزیها واقع شده، در سال ۱۶۵۹ میلادی ساخته شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این کلیسا را ارمنیانی که در سال ۱۶۵۵ میلادی به دستور شاه عباس دوم از محله شمس‌آباد (اصفهان) به این محله کوچانده شدند بنا کردند و در ابتدا به یاد کلیسای محله قبلی آن را مریم مقدس نام نهادند اما بعدها نام آن به میناس مقدس تغییر یافت.
 • کلیسای نرسس مقدس (کلیسای سورپ نرسس) مربوط به دوره صفوی است و در جلفا ی اصفهان، محله سنگتراش‌ها، کوچه سنگتراش‌ها واقع شده و در سال ۱۶۶۶ میلادی بنا شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • کلیسای نیکوغایوس مقدس مربوط به دوره صفوی است و در جلفا ی اصفهان، محله قاراکل، کوچه خواجه عابد واقع شده و در سال ۱۶۳۰م بنا شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • کلیسای یوحنا مربوط به دوره صفوی است و در جلفا ی اصفهان، خیابان خاقانی، کوچه چهارسو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

لینک دانلود اپلیکیشن اطلاعات جامع گردشگری ایران گشت

اقامتگاه ها در اصفهان

آپارتمان دو طبقه_اصفهان

آپارتمان دو طبقه_اصفهان

هتل همام_اصفهان

هتل همام_اصفهان

هتل نگین جی_اصفهان

هتل نگین جی_اصفهان

هتل پارس _اصفهان

هتل پارس _اصفهان

اقامتگاه سنتی کریاس _اصفهان

اقامتگاه سنتی کریاس _اصفهان

هتل سنتی خان نشین_ اصفهان

هتل سنتی خان نشین_ اصفهان

هتل آفتاب-اصفهان

هتل آفتاب-اصفهان

هتل جلفا-اصفهان

هتل جلفا-اصفهان

هتل آپارتمان هشت بهشت _اصفهان

هتل آپارتمان هشت بهشت _اصفهان

هتل بین المللی پارسیان کوثر _اصفهان

هتل بین المللی پارسیان کوثر _اصفهان

هتل اپارتمان خاتون _اصفهان

هتل اپارتمان خاتون _اصفهان

هتل جام فیروزه _اصفهان

هتل جام فیروزه _اصفهان

هتل اپارتمان قصر _ اصفهان

هتل اپارتمان قصر _ اصفهان

هتل کارون _ اصفهان

هتل کارون _ اصفهان

هتل چهل پنجره_ اصفهان

هتل چهل پنجره_ اصفهان

هتل ملل _ اصفهان

هتل ملل _ اصفهان

هتل توریست _ اصفهان

هتل توریست _ اصفهان

هتل اصفهان _ اصفهان

هتل اصفهان _ اصفهان

هتل آزادی_ اصفهان

هتل آزادی_ اصفهان

هتل ستاره_اصفهان

هتل ستاره_اصفهان

هتل صبا_ اصفهان

هتل صبا_ اصفهان

هتل ارکید _اصفهان

هتل ارکید _اصفهان

هتل چهلستون _اصفهان

هتل چهلستون _اصفهان

هتل سنتی اصفهان_اصفهان

هتل سنتی اصفهان_اصفهان

هتل زنده رود_اصفهان

هتل زنده رود_اصفهان

هتل قصر منشی_اصفهان

هتل قصر منشی_اصفهان

هتل اسپادانا_اصفهان

هتل اسپادانا_اصفهان

هتل ونوس_اصفهان

هتل ونوس_اصفهان

هتل اپارتمان هخامنشیان پارتاک_اصفهان

هتل اپارتمان هخامنشیان پارتاک_اصفهان

هتل سنتی ابن سینا _اصفهان

هتل سنتی ابن سینا _اصفهان

هتل پارت_اصفهان

هتل پارت_اصفهان

هتل سنتی توریستی عتیق_اصفهان

هتل سنتی توریستی عتیق_اصفهان

هتل باران _اصفهان

هتل باران _اصفهان

هتل آوین_اصفهان

هتل آوین_اصفهان

هتل صفوی_اصفهان

هتل صفوی_اصفهان

هتل ماهان _اصفهان

هتل ماهان _اصفهان

هتل خواجو_اصفهان

هتل خواجو_اصفهان

هتل ملک_اصفهان

هتل ملک_اصفهان

هتل شیخ بهایی_اصفهان

هتل شیخ بهایی_اصفهان

هتل سپاهان _اصفهان

هتل سپاهان _اصفهان

هتل زهره_اصفهان

هتل زهره_اصفهان

هتل سفیر _اصفهان

هتل سفیر _اصفهان

هتل پیروزی_اصفهان

هتل پیروزی_اصفهان

هتل آسمان_اصفهان

هتل آسمان_اصفهان

مهمانسرای عباسی_اصفهان

مهمانسرای عباسی_اصفهان

هتل پارسیان سوئیت_اصفهان

هتل پارسیان سوئیت_اصفهان

هتل سنتی طلوع خورشید _اصفهان

هتل سنتی طلوع خورشید _اصفهان

اقامتگاه سنتی قائلی-اصفهان

اقامتگاه سنتی قائلی-اصفهان

هتل کاروانسرای عباسی کوه پا_صفهان

هتل کاروانسرای عباسی کوه پا_صفهان

اقامتگاه بوم گردی سرای سفیر_ اصفهان

اقامتگاه بوم گردی سرای سفیر_ اصفهان

اقامتگاه بوم گردی خلوت سرا_ اصفهان

اقامتگاه بوم گردی خلوت سرا_ اصفهان

اقامتگاه بوم گردی کربلایی فریدون _گلپایگان

اقامتگاه بوم گردی کربلایی فریدون _گلپایگان

اقامتگاه بوم گردی دِیرا_ خوانسار

اقامتگاه بوم گردی دِیرا_ خوانسار

اقامتگاه بوم گردی گاره دژ_ ورزنه

اقامتگاه بوم گردی گاره دژ_ ورزنه

اقامتگاه بومگردی آلمن-حسن آباد جرقویه

اقامتگاه بومگردی آلمن-حسن آباد جرقویه

هتل عالی قاپو _اصفهان

هتل عالی قاپو _اصفهان